نماز مسافر

حدیث با موضوع نماز

سلام علیکم. بسم الله الرحمن الرحیم
در کتاب شریف مکارم الاخلاق حدیثی از امام صادق علیه السلام نقل شده است که در آن حدیث توصیه های حضرت لقمان به پسرش راجع به سفر و مسافرت نقل شده که فرموده اند: یَا بُنَیَّ وَ إِذَا جَاءَ وَقْتُ الصَّلَاهْ فَلَا تُؤَخِّرْهَا لِشَیْءٍ

فرزندم! (در مسافرت هر جا که) وقت نماز شد آن را به هیچ توجیهی به تأخیر میانداز چرا که نماز دَینی بر عهده انسان است. (مکارم الأخلاق، ص252)

مکارم الأخلاق، ص252
امام صادق (ع)
توضیحات

امروز قصد داریم چند نکته کوتاه راجع به احکام نماز در سفر بیان کنیم:
1. مسافری که در سفر نمازش شکسته است چنانچه در سفر نماز را به صورت شکسته بخواند و سپس به وطنش برگردد، همان نمازی که در سفر خوانده کافی است هر چند هنوز وقت برای وجود داشته باشد؛ بلکه همان نماز اول وقت که شکسته خوانده شده است افضل است.
2. اگر مسافر هنگام اول وقت نماز در مسافرت بوده و نمازش را نخواند و پایان وقت نماز به وطنش برسد؛ مثلا شخصی اهل شیراز، اذان ظهر را در سفر است و نماز نخوانده و قبل از قضا شدن نماز به شهرش می رسد ولی به علت فراموشی نمازش قضا می شود؛ در این صورت چون نماز در حالتی که کامل بوده قضا شده است باید قضایش را نیز کامل بجای آورد. و به طور کلی حکم شرعی این است که نماز هر گونه قضا شود قضایش باید به همان صورت انجام شود. (1) (نکته: در صورت بودن وقت صورت دوم نیز توضیح داده شود)
تعجیل در فرج امام عصر و سلامتی مراجع عظام تقلید خاصه امام خامنه ای حفظه الله صلوات بر محمد و ال محمد.
نکات توضیحی و منابع:
(1) (توضیح المسائل مراجع با استفاده از م 1367 و م 1368)

احکام
Begin WebGozar.com Counter code End WebGozar.com Counter code