فضای مجازی (رویکرد انتخابات)

حدیث با موضوع

سلام علیکم. بسم الله الرحمن الرحیم
در روایتی حضرت موسی بن جعفر علیه السلام می فرمایند: ... إنّ اَعظَمَ النّاسِ قَدْراً اَلّذیِ لایَریَ الدُّنیا لِنَفسِهِ خَطَراً...

بالاترین قدر و منزلت را کسی داراست که دنیا و مادیات در نظر او قدر و منزلتی نداشته باشند. ( الکافی (ط-الاسلامیه) ج1 ص: 19)

( الکافی (ط-الاسلامیه) ج1 ص: 19)
امام کاظم (ع)
توضیحات

یکی از امکاناتی که الآن بسیار مورد توجه است و غالب افراد جامعه از آن استفاده می کنند، فضای مجازی و پیام رسان های اجتماعی است؛ لذا چند نکته شرعی در این مورد خدمت شما تقدیم می شود:
1. در شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی هم امکان استفاده حلال وجود دارد و هم امکان استفاده حرام؛ اگر کسی از این امکانات فقط برای استفاده حلال، بهره برد و استفاده کند، اشکالی ندارد؛ مثلا برای تبلیغ دین و معارف اهل بیت علیهم السلام یا دفاع از مؤمنین و مظلومین جامعه اسلامی و یا برای دعوت هرچه بیشتر مردم در شرکت در انتخابات و یا تبلیغ از کاندیدای اصلح و مانند اینها، کار بسیار پسندیده و خوبی می باشد ‏که از اجر الهی بهرمند می‌شود.
2. اما استفاده از این امکانات در امور غیر شرعی حرام است؛ به عنوان مثال:
الف: استفاده کردن از کانال ها و گروه های حاوی مطالب ضد دینی‌که منجر به ضعف اعتقادی و دینی می شود؛ و جوانان عزیز توجه داشته باشند کسی که خودش اطلاع کاملی از مباحث دینی ندارد نمی تواند در برابر هجوم شبهات و اشکالات جوابگو و پاسخ گو باشد و پیگیری اینگونه اشکالات و شبهات دشمنان دین، نتیجه ای جز سستی و ضعف دینی و انحراف ندارد. (1)
ب: متاسفانه در فضای مجازی دروغ و تهمت و اهانت و غیبت های فراوانی مشاهده می شود و از مطلبی که به صحتش اطمینان نداریم، به عنوان یک مطلب درست نشر داده می شود که این کار گناه و معصیت است. مثلا در همین ایام انتخابات نباید نسبت به یک نامزد انتخابات مطلبی که صحتش ثابت نیست را نشر دهیم یا در مقام نقد نامزدی، از عبارات توهین آمیز استفاده شود، که باید مراقب باشیم در تبلیغ یا دفاع از نامزد خاصی، دچار گناه نشویم. (2)
در پایان عرض می کنیم در آستان ملکوتی حضرت علی بن موسی الرضا علیه السلام در برخی از مسیرها در اماکن متبرکه میز خدمت پاسخگویی با حضور کارشناس آقا و خانم قرار داده شده است که زائرین می توانند سوالات دینی خویش را بپرسند.
خداوند متعال خیر و صلاح را برای ملت ایران مقدر فرماید به برکت صلواتی بر محمد و آل محمد
نکات توضیحی و منابع:
(1) تحریر الوسیله، کتاب الکاسب و المتاجر، م 15 ؛ منهاج الصالحین، ج2 م 10 و م 36
(2) رهبری، سایت لیدر، احکام مناسبتی، احکام انتخابات ؛ مکارم، استفتائات سایت، انتخابات)

احکام
Begin WebGozar.com Counter code End WebGozar.com Counter code