تهمت ( با رویکرد انتخابات )

حدیث با موضوع تهمت

سلام علیکم. بسم الله الرحمن الرحیم
رسول خدا صلی الله علیه و آله در روایتی می فرمایند‏: مَنْ‏ بَهَتَ‏ مُؤْمِناً أَوْ مُؤْمِنَةً أَوْ قَالَ فِیهِ مَا لَیْسَ فِیهِ أَقَامَهُ اللَّهُ یَوْمَ الْقِیَامَةِ عَلَى تَلٍّ مِنْ نَارٍ.‌.. .

هر کس به مومنی تهمتی بزند، یعنی عمل ناروایی را که انجام نداده به او نسبت دهد خداوند او را بر تلّی از آتش عذاب خواهد کرد. (وسائل الشیعه، ج 12 ص: 228)

(وسائل الشیعه، ج 12 ص: 228)
حضرت محمد (ص)
توضیحات

امشب چند نکته کوتاه درباره گناه تهمت خدمت شما خوبان تقدیم می شود:
1. یکی از گناهانی که امنیت اجتماعی را از بین می برده و احساس بدبینی را در جامعه افزایش می دهد گناه بزرگ تهمت زدن است که در آیات و روایات بسیار مورد مذمت قرار گرفته است.
2. معنای تهمت این است، عیبى را به کسى نسبت دهیم در حالی که آن عیب را نداشته باشد. مثل اینکه انسان به کسی سوء ظنی داشته باشد و آن را برای دیگران اظهار کند در حالی که واقعیت ندارد یا هنوز ثابت نیست. البته اگر عیبی هم ثابت باشد از جهت گناه غیبت، حق بیان عیب را ندارد مگر اینکه از موارد مجاز غیبت باشد. (مثلا در مقام مشورت دادن باشد.) (1)
3. در حرام بودن تهمت فرقی بین افراد و شخصیتها وجود ندارد بنابر این انسان نمی تواند به بهانه انتخابات یا تبلیغ و ترویج از کاندیدای مورد علاقه ی خودش نسبت به نامزد دیگری یا طرفداران آن نامزد مرتکب گناه بزرگ تهمت بشود و انسان چنانچه مرتکب این گناه بزرگ شود باید توبه کند و به تصریح تعدادی مراجع تقلید از جمله امام خامنه ای علاوه بر توبه در صورت امکان باید حلالیت هم بگیرد.
برای اینکه در این زمان انتخابات خاصه با تبلیغات گسترده ای که در فضای مجازی همه ما با ان روبرو هستیم اگر می خواهیم آلوده به این گناه نشویم لازم است از نقل و بازنشر (یقینی) و نسبت دادن قطعی مطالبی که از صحت و سقم ان بی اطلاع هستیم جدا پرهیز کنیم و اگر مثلا با یک مطلب در یک منبع خبری روبرو شدیم در صورتی که قصد ارسال ان برای دیگران را داریم منبع را نیز همراه با ان نقل کنیم تا مستقیم نسبت نداده باشیم و صحت و سقم نسبت به را به مخاطب واگذار کنیم.
زائرین و مجاورین گرامی می توانند سوالات دینی خویش را با ذکر نام مرجع تقلید خویش به سامانه 30002020 پیامک کرده و پاسخ را مطابق نظر مرجع تقلید دریافت نمایند.
با شرکت در انتخابات و انتخاب فرد اصلح ایران اسلامی و مسلمانان در سر تا سر عالم سربلند و سرافراز بمانند، به برکت صلواتی بر محمد و آل محمد.
نکات توضیحی و منابع:
(1) (توضیح المسائل جامع ،سیستانی م 2224)
(2) نکته: رهبری، بهجت، مکارم:(احتیاط واجب): اگر مفسده ای ندارد باید حلالیت بطلبد. (رهبری، رساله آموزشی، ج2، درس: 19 ؛ استفتائات امام خمینی ج2 گناهان کبیره س 16 ؛ مکارم، سایت، استفتائات، تهمت ؛ بجهت، استفتائات، ج4، ص: 562، س 6475 ؛ منهاج الصالحین،ج 2 م29 )

احکام
Begin WebGozar.com Counter code End WebGozar.com Counter code