احکام نماز

حدیث با موضوع

توضیحات

سلام علیکم. بسم الله الرحمن الرحیم. یک مساله شرعی کوتاه درباره احکام نماز خدمتتون عرض کنم این است که اگر انسان واجبات غیر رکنی نماز مثل یک سجده یا تشهد را در نماز سهوا ترک کند وظیفه چیست؟
در جواب به این مساله؛ عزیزان به چند نکته توجه داشته باشند:
1. اگر واجب غیر رکنی سهوا ترک شود نماز باطل نمی شود و قضا کردن آن لازم نیست به جز تشهد و یک سجده که سهوا ترک شده باشد. (رساله مراجع مساله1263و1264)
2. اگر نمازگزار واجب غیر رکنی را مثل قرائت سوره یا ایستادن بعد از رکوع را فراموش کند تا هنگامی که وارد رکن بعدی نماز نشده چنانچه متوجه شود باید برگردد و انجام دهد اما اگر وارد رکن بعدی شود وظیفه ای ندارد اما اگر نمازگزار یک سجده یا تشهد را فراموش کند و در هنگام رکوع رکعت بعدی یا بعد از آن، متوجه شود، باید بعد از سلام نماز و پیش از بهم خوردن صورت نماز قضای آن را بجا آورد و سپس سجده سهو را بجا آورد به نظر همه مراجع مطابق وظیفه عمل کرده است. (رساله مراجع مساله1253)
3. هنگام قضای اجزاء فراموش شده باید تمام شرایط نماز مانند پاک بودن بدن و لباس و رو به قبله بودن و شرط‌‌های دیگر را داشته باشد.(رساله مراجع م 1251)
در پایان نکته ای مهم را درباره آداب زیارت یادآوری می‌کنم که لازم است زائران محترم توجه بیشتر نمایند ما در حرم مطهر در محضر ولی خدا هستیم که بر اساس روایات، امام علیه السلام سخن ما را می‌شنوند و سلام ما را پاسخ می‌دهند. حضور در پیشگاه امام علیه السلام اقتضاء می‌کند که از بلند کردن صدا را در اطراف ضریح مطهر پرهیز شود حتی صلوات هم آهسته فرستاده شود تا ضمن حفظ احترام مقام امام علیه السلام و رعایت ادب حضور مزاحمتی برای حضور قلب زائران ایجاد نشود و همچنین همه زائران عزیز با لباس مناسب به حرم مطهر مشرف شوند و خواهران گرامی در همه مکان‌ها خصوصاً حریم قدس رضوی با حجاب و پوشش کامل حضور پیدا کنند.

خداوند متعال به همه ما توفیق نماز با حضور قلب عنایت فرماید به برکت صلوات بر محمد وآل محمد
جهت اطلاع: در موارد قضای اجزاء فراموش شده و سجده سهو جهت اجزاء فراموش شده مساله اختلافی است.(ایات عظام سیستانی و مکارم قضای تشهد را لازم نمی دانند و همچنین ایت الله سیستانی سجده سهو برای قضای سجده را لازم نمی دانند.)

احکام
Begin WebGozar.com Counter code End WebGozar.com Counter code