حکم شرکت کردن یا شرکت نکردن در انتخابات

حدیث با موضوع

سلام علیکم. بسم الله الرحمن الرحیم. ضمن عرض تبریک دهه کرامت
خداوند متعال در قرآن مجید می فرماید: اِنَّ اللّه ‏لا یُغَیِّرُ ما بِقَوْمٍ حَتّى یُغَیِّروا ما بِاَ نْفُسِهِمْ

خداوند سرنوشت هیچ ملتى را تغییر نمى‏دهد، مگر آن‏که خودشان تغییر روش دهند. (سوره رعد آیه 11)

سوره مبارکه رعد آیه 11
قرآن کریم
توضیحات

- یکی از سوالاتی که فراوان پرسیده می شود این است آیا شرکت در انتخابات واجب است یا خیر؟ و آیا رأی سفید کفایت از وظیفه می کند یا خیر؟
در جواب این سوال عرض می شود اگر شرکت نکردن در انتخابات تضعیف نظام اسلامی محسوب شود، شرکت در انتخابات واجب است بلکه به نظر تعدادی از مراجع از جمله امام خامنه ای شرکت در انتخابات جمهوری اسلامى براى افراد واجد شرایط، یک وظیفه شرعى، اسلامى و الهى است و واجب عینی می باشد.
رأی سفید و بی نام هم اگر تضعیف نظام جمهوری اسلامی محسوب شود حرام است. (1)
2- برخی از افراد اینگونه می پرسند که اگر ما در این مدت تبلیغات، کوتاهی کردیم و زمان برای شناختن شخص اصلح نگذاشتیم الان وظیفه چیست؟ از طرفی اگر تحقیق کنیم و به شخص اصلح نرسیم می توانیم در انتخابات شرکت نکنیم؟
پاسخ این استفتاء شرعی در سایت مقام معظم رهبری موجود است که فرمودند:
در تشخیص فرد اصلح می توانید از کسانی که به لحاظ تعهد دینی و بصیرت انقلابی مورد اعتمادند، کمک بگیرید و در هر صورت شرکت در انتخابات نظام جمهوری اسلامی برای افراد واجد شرایط، یک وظیفه شرعی است. (2)
3- نکته سوم و مهم این است که همه باید بدانیم که رای هر کس حق الناس است بزرگوارانی که در شعب اخذ رای هستند لازم است امین مردم باشند و به شدت مراقب باشند که هیچ تخلفی در این زمینه صورت نگیرد و در راهنمایی و تبلیغ از کاندیدای خویش مُرّ قانون عمل شود و این واجب است. همچنین کسانی هم که برای رای دادن وارد شعب می شوند لازم است قوانین مربوطه را پایبند باشند تا انشالله انتخابات صددرصد سالمی را داشته باشیم.
سامانه تلفنی 32020 با پیش شماره 051 به صورت شبانه روزی آماده پاسخگویی به سوالات شرعی و دینی شما زائرین و مجاورین محترم می باشد.
امید است با شرکت در انتخابات دشمنان اسلام ذلیل و شیعیان و مستضعفین عالم سرافراز شوند به برکت صلواتی بر محمد و ال محمد.
نکات توضیحی و منابع:
(1) آیات عظام مکارم و فاضل: شرکت در انتخابات واجب عینی است. (سایت لیدر، احکام مناسبتی، احکام انتخابات ؛ مکارم، استفتائات سایت، انتخابات ؛ جامع المسائل (فارسى - فاضل)، ج‌1، ص: 431 س: 1625)
(2) https://www.leader.ir/fa/content/24974/%D8%A7%D8%AD%DA%A9%D8%A7%D9%85-%D8%A7%D9%86%D8%AA%D8%AE%D8%A7%D8%A8%D8%A7%D8%AA

احکام
Begin WebGozar.com Counter code End WebGozar.com Counter code